Dilim dilim mutluluk

İtalyan jambonu

Bunlar klasik kabuklular

Mmmh, kim sevmez ki? Bella Italia’nın jambonu olağanüstü kalitesi ve eşsiz lezzetiyle ünlüdür. Tabağınıza gerçek Akdeniz zevkini getirmek için hangi çeşitleri kullanabileceğinizi gösteriyoruz.

İster bir İtalyan başlangıç tabağında, ister bir pizzada veya bir büfede olsun: geçmiş geleneklerinden gelen jambon spesiyaliteleri bu ülkede de çok popülerdir. Şaşılacak bir şey yok, çünkü cucina italiana’nın aromatik dilimleri kalite ve lezzet açısından taklit edilemez!

Parma jambonu

Parma jambonu: Jambonların kralı

Parma jambonu
“Prosciutto di Parma” İtalyanların en ünlü jambon türüne verdikleri isimdir. Bu klasik, adını menşe bölgesi olan Bolonya’nın güneybatısındaki Parma’dan alır. Hakiki Parma jambonu, devlet tarafından korunan DOP – Denominazione d’Origine Protetta – menşe adını taşır. Bu nedenle orijinal üretimin belirli koşulları vardır: Örneğin, jambon üretiminde yalnızca Büyük Beyaz, Duroc ve Landrance cinsi domuzlar kullanılabilir ve bu domuzlar İtalya’nın belirli orta ve kuzey illerinden gelmelidir. Ayrıca domuzlar en az 9 aylık olmalı ve 160 kg’dan ağır olmalıdır. Parma jambonu üretiminin merkezi, doğrudan Parma nehri üzerinde bulunan Langhirano kasabasıdır. Burası bir başka özelliğiyle daha da ünlüdür: Parmesan peyniri. Jambonu bu kadar

özel kılan da tam olarak bu gerçektir, çünkü geleneksel olarak peynir üretiminden arta kalan peynir altı suyu domuzlara yedirilir ve ete eşsiz bir tat verir.

Yaklaşık 15 kg ağırlığındaki domuz bacakları, kesimden sonra az miktarda deniz tuzu ile ovulur, 100 gün boyunca serin bir yerde saklanır ve ardından havada kurutulur. Prosciutto 1 yıl olgunlaştıktan sonra yenmeye hazır hale gelir. Çok ufalanan ve az yağlı jambon pembe bir renge sahiptir ve baharatlı, hafif cevizli tadı onu birçok farklı İtalyan yemeyi için uygun hale getirir.

Bu arada: Gerçek Parma jambonunu, kabuğundaki Parma Dükalığı’nın işareti olan beş köşeli taç markasından tanıyabilirsiniz.

San Daniele jambonu

İtalya'da San Daniele jambonu iyi bir kırmızı şarapla birlikte tüketilir.

San Daniele jambonu neredeyse ağabeyi Parma jambonu kadar iyi bilinir. Friuli’de aynı adı taşıyan kasabadan gelmektedir. Menşe bölgeleri, domuz ırkları ve kesim ağırlığı bakımından kendine has özellikleri vardır. Bununla birlikte, üretim süreci biraz farklıdır: önce bacaklar bir tuz tabakasıyla kaplanır, ancak 1 hafta bekletilir sonra tuzundan arındırılır. Süreç devam ederken, jambon tekrar tekrar tuz ile masajlanır, duşlanır, fırçalanır ve yeniden tuzlanır. Prosciutto di San Daniele 80 gün kuruduktan sonra un, domuz yağı, tuz ve karabiberden oluşan bir katmanla kaplanır. Adriyatik Denizi’nden gelen ılık, nemli deniz meltemleri ve Alpler’den gelen kuru hava, olgunlaşma döneminde jambına çok özel aromasını verir. 

Tüketenler damakta eriyen hafif tatlı tadına bayılırlar. İtalya’da insanlar taze dilimlenmiş ve saf olarak bir kadeh şarap eşliğinde tadını çıkarmayı severler. 

Hakiki San Daniele’yi kabuğundaki “SD” markasından ve ayrıca domuz ayağının bacakta kalmasından tanıyabilirsiniz.

 

Euganeo Berico jambonu

Her antipastiyi özel kılar: Prosciutto Veneto Berico-Euganeo

Veneto bölgesi halkı bu jambonla özellikle gurur duymaktadır, çünkü burada özel bir ürün olarak kabul edilmektedir. Hakiki Prosciutto Veneto Berico-Euganeo, PDO AB kalite etiketi ile de korunmaktadır. Üretim süreci de Parma ve San Daniele jambonlarına benzemektedir. Ancak Berico-Euganeo jambonları olgunlaştırma sürecinde ayrıca preslenerek şekillendirilir. Ayrıca buradaki kurutma ve olgunlaştırma süreci en az 300 gün sürmektedir. Daha genç hiçbir jambon, kabuğuna San Marco aslanı işlenmiş VENETO markasını alamaz. Prosciutto Veneto-Berico-Euganeo, Parma ve San Daniele’deki rakiplerinden daha yağsızdır ve özellikle yumuşak et ile karakterize edilir. Lezzet açısından, bu jambon temsilcisi çok yoğun tatlımsı bir lezzetle ikna eder. Klasik olarak antipasto olarak servis edilir, ancak makarna soslarını zenginleştirmek için de mükemmeldir.

Bresaola

Bresaola: Çok baharatlı bir tada ve az yağa sahip yüksek kaliteli dana jambonudur

Bu jambon aynı zamanda İtalya’nın sunduğu en iyi jambonlar arasındadır: Bresaola için sadece en az 18 aylık İtalyan sığırları kesilir. Sadece sığır bacağından elde edilen saf kas eti kullanılır. Bu yüksek kaliteli dana jambonunu üretmek için et önce tuz, biber, sarımsak, defne yaprağı, tarçın ve karanfil karışımıyla, bazen de şarap ve şekerle ovulur ve ardından bir süre dinlenmeye bırakılır. Ancak daha sonra doğal veya yapay bir kılıf içine konur. Bu daha sonra toplamda yaklaşık 2-3 ay boyunca kurumaya ve olgunlaşmaya bırakılır. Birinci sınıf kaliteyi, ince, düzgün ve çok beyaz yağ damarları ile koyu kırmızı renginden anlayabilirsiniz. Kokusu keskin değil, hoş baharatlı olmalıdır. Taze bresaola yoğun baharatlı bir tada sahiptir ve nefis aromatik kokar.

Sığır jambonunu zeytinyağı, limon suyu veya balzamik sirke ile gezdirip roka, taze karabiber ve Parmesan ile birleştirerek misafirlerinize klasik bir İtalyan ikramı sunabilirsiniz.

Prosciutto di manzo

Sığır jambonu, sosis alanında yalnızca uzmanların masasından herkesin erişebileceği mezelere geçerek herkesi fetheder.

Bresaola’nın ötesinde : Dana jambonuna bir tanım vermemiz gerekse bu ifadeyi kullanabilirdik. Uzmanların damak zevki gözle görülür değişikliklere uğruyor çünkü sığır jambonunu tartıştığımızda, en ünlü sığır türleri sıralamasında en üst sıraya çıkıyor ve bir daha oradan asla ayrılmıyor: Wagyu ve Rubia Gallega bunlardan sadece birkaçı.

Kurutulmuş etler

Dünyadaki  farklı çeşitlerde  dana jambonu vardır ve her biri onu özel ve değerli kılan benzersiz bir özelliği gizler. Kurutulmuş etler, onun birinin kendine sahip olması ve hayvanın yaşamı boyunca kendine özgü çevre ve beslenme koşulları tepki vermesi nedeniyle dış görünüşte olağanüstü özellikleri gizler ve olağanüstü bir tat sağlar.

Biraz sızma zeytinyağı, birkaç damla limon suyu, parmesan gevreği ve… Valtellina bresaola potansiyelinin en iyisini ifade ediyor.

Bu tür kurutulmuş et, hayvanın arka kısmından elde edilir ve 2 ila 4 ay

kurutulduktan sonra bresaolaya dönüştürülür . Etin kesimi oldukça yağsız ve tam da bu nedenle Valtellina’dan gelen bresaola, Akdeniz diyetinin en popüler malzemeleri arasında yer alıyor.

Pastırma

Türkiye

Tuzlanır, hedeflenen baharatlara batırılır, kurutulur ve preslenir. Balkanlar’da yetişen dana jambonunu benzersiz kılan özellikler bunlar:  pastırma  .

Kurutma aşaması yaklaşık bir ay sürer ve ardından ince ince kesilerek mevsim sebzeleri ile servis edilir. Bu, Türk jambonu yoğun ve hoş kokulu lezzeti en üst düzeyde elde edilebilen garnitürdür.

Endonezya

Padang benzersiz bir tarif anlatıyor ve benzersiz ve gerçekten merak uyandıran bir dana jambonu elde etmeyi sağlıyor. Kurutma, etin kızartılmasıyla, ancak etin baharatı,  karamel  ve  hindistancevizi  karışımıyla marine edilmesinden sonra elde edilir.