F&B - Hangi odunla tütsülenmeli

Bir tutam duman

Tütsülemeniz için doğru odunu nasıl bulabilirsiniz!

Tütsüleme çoğunlukla bir tütsüleyici veya tütsü fırını ile yapılır

Bir tütsüleyici veya tütsüleme fırınının gururlu sahibi misiniz? O halde tam trendin içindesiniz, çünkü yiyecekleri lezzetli duman aromalarıyla tatlandırmak her zamankinden daha popüler. Çok özel tatlar yaratmak ve misafirlerinize gerçek bir duman sinyali göndermek için hangi odun türlerini kullanabileceğinizi gösteriyoruz.

Temel olarak, düşük reçine içeriğine sahip tüm ahşap türleri tütsüleme için uygundur. Bir odun çok fazla reçine içeriyorsa, duman gelişimi çok yoğun olur ve yiyeceğin üzerinde bir film gibi çekici olmayan bir reçine tabakası birikebilir. Ayrıca, kullanılan odunun kimyasal işlem görmemiş ve mümkün olduğunca kuru olduğundan emin olun.

Doğru ahşap türünün seçimi elbette kişisel zevkinize ve deneme isteğinize bağlıdır. Belirli bir ahşap türünün ortaya çıkarabileceği çok sayıda lezzet inanılmaz derecede çok yönlüdür.

Bu duman getiriciler gerçek birer lezzet bombasıdır:

Meşe - Eiche

Yoğun bir aromaya sahiptir: meşe ağacı

Meşe odunu çok yoğun bir aromaya ve keskin-odunsu bir tada sahip baharatlara sahiptir. Bu nedenle kırmızı et, pirzola veya yılan balığı gibi çok yağlı balıklar için çok uygundur.

Huş ağacı - Birke

Hafif bir aroma ile etkileyicidir: huş ağacı

Huş ağacından elde edilen duman özellikle hafif bir aroma ile karakterize edilir. İnce duman, tütsülenmiş yiyeceğe ölçülü bir tatlılık katar ve bu nedenle hassas balık ve kümes hayvanlarına mükemmel bir eşlik eder.

Hickory - Hickory

Özellikle popüler: Hickory ağacı

Hickory, Amerika’daki barbekü sahnesinin daimi favorisidir. Bunda şaşılacak bir şey yok, çünkü bu çok sert odunun dumanı taklit edilemez: çok keskin, yoğun pastırma aromalı, güçlü dumanlı-tatlı. Domuz eti, pirzola ve jambon hickory dumanı ile harika bir şekilde rafine edilir.

Lila - Flieder

Deniz ürünleri ve balıklar leylak ağacı ile tatlandırılır

Deniz ürünlerini ve balıkları tütsüleyerek rafine etmek istiyorsanız, leylak sizi heyecanlandıracak: Bu dumanın aroması çiçekli ve hafif karakteriyle büyüler. Çiçek yoğunluklu duman, yumuşak kuzu eti ile de iyi gider.

Erik - Pflaume

Av eti erik ağacından harika bir aroma alır

Yaban domuzu, karaca veya geyik eti olsun, av eti tütsülemek için kesinlikle erik odunu kullanmalısınız, çünkü aroması güçlü meyvemsi ve yoğun tatlıdır. Eşsiz av eti lezzeti böylece bir kez daha vurgulanır.

Elma - Apfel

Somon ve kümes hayvanı eti için mükemmel: elma ağaçlarından elde edilen odun

Meyveli nüansları sevenler elma ağaçlarından elde edilen odunlara ulaşır. Ortaya çıkan duman çok meyvemsi ve yoğundur, ancak yine de hafiftir. İyi somon ve her türlü kümes hayvanı eti bu duman notasından yararlanır.

Badem - Mandel

Neredeyse tüm etlerle iyi gider: badem ağacı

Badem odunu ile tütsülemede özellikle hassas, cevizimsi lezzet nüansları ortaya çıkar. Uzmanlar bu tütsüleme odununu, neredeyse tüm et türleriyle iyi gittiği için gerçek bir çok yönlü olarak takdir etmektedir.

Ceviz - Walnuss

Füme uzmanları için: ceviz ağaçlarından elde edilen odun

Ceviz odunu sadece deneyimli sigara profesyonelleri içindir: Bu odunun ağır duman aroması en yoğun olanlardan biri olarak kabul edilir ve çok çabuk acılaşabilir. Bu nedenle, ceviz genellikle biraz daha yumuşak, meyveli meyve ağacı odunlarıyla birleştirilir. Doğru dozajlanmış ceviz odunu özellikle dana biftekleri, domuz eti ve kuzu eti için uygundur.