İşletmeniz için daha fazla başarı

İşletmenizi planlama, organize etme ve yönetme konusunda detaylara ihtiyacınız var mı? Her şirketin bireyselliği istişarelerin odak noktasıdır. Ar. Ad.’ın bireysel danışmanlık çözümleri, otel ve restoran işletmecilerinin başarısını sürdürülebilir bir şekilde artıracaktır. 

Hizmetlerimiz otel ve yiyecek-catering endüstrisindeki girişimcilere, yöneticilere ve çalışanlara yöneliktir. Aynı zamanda güncel konaklama konuları ve trendleri hakkında ileri eğitimi de içermektedir. Teklif, Tüm şirket içi seminerler danışmanlık deneyimine dayalıdır ve her şirkete özel olarak uyarlanır.

Konaklama sektörüyle ilgili tüm sorularınıza ücretsiz ön danışmanlıklarımızla  çözümler sunuyoruz.

Otel ve catering endüstrisi için danışmanlık 

Kontakt

Danışmanlık bölümümüzün başkanı Ar. Ad., sorularınız varsa size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

İnternet sitemizi ziyaret edin

İşletmenizi planlama, organize etme ve yönetme konusunda desteğe mi ihtiyacınız var? Ar.Ad Danışmanlık uzmanlarının geniş bilgi birikimi aşağıdaki alanları kapsamaktadır: 

  • Konsept (Kavram)
  • Organizasyon
  • Ekonomi
  • Personel yönetimi
  • Gizem kontrolü
  • Büyüme

Bu alanlarla alakalı ihtiyaç vasıl olduğunda Ar.Ad. Software und Consulting GmbH & Co. KG, otel ve catering endüstrisinde sürdürülebilir başarıya sahip bireysel danışmanlık çözümleri Sizin birinci sınıf ortağınızdır.

Daha fazla bilgi edinin

Yemek sektöründe ödeme yapan herkes genellikle “tipp”(Trinkgeld) bırakır.

SSS "tipp"(Trinkgeld) nasıl doğru şekilde kullanılır?

Hizmet iyiydi, misafir memnun kaldı. Dolayısıyla bahşiş vereceklerdir beklentileri oluşur.  Ancak: ilk olarak bilinmeli ki, hiçbir misafir bunu yapmak zorunda değildir. Özellikle restoran işine yeni başlayanlar için farklı beklentiler sunulabiliniyor ve  kafalarında daha fazla soru ortaya çıkmasına sebebiyet verilebiliniyor. Ancak ikinci olarak bilinmelidir ki Yasalar “tipp”(Trinkgeld)in kadar olması gerektiğini belirtmemiştir.

Almanya’nın % 5-10’u “tipp”(Trinkgeld) verilmesinin iyi bir davranış olduğunu kabul eder. Faturanın ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak bu önemli bir miktar olabilir ve bu da servis personelinin temel maaşını önemli ölçüde artıran oldukça saygın bir miktar da olabilir.

Sağlanan: İşveren, “tipp”(Trinkgeld)lerin her iki taraf için de doğru ve adil bir şekilde kullanılmasını düzenler.

“tipp”(Trinkgeld) aslında yasal olarak kime ait? Tüm çalışanlar arasında bölüştürmeli misiniz? ve bunun için vergi ödemek zorunda mısınız?

SSS "tipp"(Trinkgeld)leri vergilendirmeniz gerekiyor mu?

Ticaret Kanunu’nun 107. (§ 107 HGB. – § 107 Handelsgesetzbuch.) Maddesine göre,

“işverenin borçlu olduğu hizmete ek olarak üçüncü bir tarafın herhangi bir yasal yükümlülük olmaksızın çalışana ödediği” para miktarıdır. Ayrıca çalışanlara yalnızca “tipp”(Trinkgeld)le ödeme yapılması da açıkça yasaklanıyor; hatta “tipp”(Trinkgeld)lerin maaşlarına dahil edilmesi bile yasak. Bu nedenle “tipp”(Trinkgeld), çalışanlar için vergiden muaf bir hediye (ikram) olarak görülüyor. 

Ancak: Bir restoranın sahibi olarak “tipp”(Trinkgeld) alırsanız, bu para işletme gelirinizin bir parçasıdır ve bu nedenle vergilendirilmelidir. “tipp”(Trinkgeld)le ilgili vergi kanunu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O halde buraya bir göz atın: tipp”(Trinkgeld)leri vergilendirmeniz gerekiyor mu?

Ticaret Kanununun 107. Maddesi, yalnızca “tipp”(Trinkgeld) karşılığında ödeme yapılmasını yasaklamaktadır.

SSS "tipp"(Trinkgeld) ler restoran işletmecisine mi ait?

Hayır: Bir misafir garsonunuza “tipp”(Trinkgeld) verirse bu tamamen kendisine aittir.

“tipp”(Trinkgeld) , misafir ile hizmet görevlisi arasındaki kişisel ilişkiden kaynaklandığı için, hizmet sahibinin bunu işletme sahibine bırakması gerekmez. Restoran işletmecileri, çalışanlarından, örneğin mutfak personeli ile paylaşmak için “tipp”(Trinkgeld) bırakmalarını talep etmezler.

SSS "tipp"(Trinkgeld) paylaşımı için hangi düzenlemelere izin veriliyor?

“tipp”(Trinkgeld)in misafir ile garson arasındaki kişisel ilişkiden kaynaklandığı doğrudur. Ancak genellikle misafirle doğrudan temas halinde olmayan diğer personeler de misafirin olumlu deneyimine önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu nedenle, birçok işletmede “tipp”(Trinkgeld)lerin vardiya, gün veya hafta sonunda adil bir şekilde paylaşılması yaygın bir uygulamadır. Ancak bu durum iş sözleşmelerinde düzenlenmelidir.

Başka bir varyant: Garsonlar “tipp”(Trinkgeld)’lerinin belli bir yüzdesini ilgili departmanlara verir ve geri kalanını kendilerine saklarlar. Bu düzenlemeye de iş sözleşmesinde yer verilmiş alması halinde yasal olarak izin verilebilir.

Üçüncü seçenek: Hizmet personelinin tüm “tipp”(Trinkgeld)leri kendilerine saklamasına izin vermek. İş sözleşmesinde başka bir düzenleme yoksa bu durum otomatik olarak geçerlidir.

İş sözleşmesinde kararlaştırıldığı takdirde,  “tipp”(Trinkgeld)ler toplanabilir ve ekip içinde paylaşılabilir.